View Single Post
      01-10-2012, 08:45 PM   #30
infinitekid2002
Creepin while ya sleepin
 
infinitekid2002's Avatar
 
Drives: Like a Bat out of Hell
Join Date: Nov 2007
Location: City of Angels

Posts: 3,360
iTrader: (4)

Garage List
2008 135i  [3.71]
Quote:
Originally Posted by Questforpower View Post
I did a cost vs make my own analysis on this before and it was very close. I probably spent around $40 a week or about $7.50 a day on lunch when I bought. I think i broke even because I made very hearty, large sandwiches every day even when I made them. You figure $2 for bread, $10 for meat, $5 for cheese, another $6 for tomatoes, lettuce. Another $5 a week on Chips and another $5 a week on drinks. That comes out to $33; I only gained $7 a week when making my own; yet the amount of work that went into it was a pain in the ass.

Perhaps look into Subway; they have a $3.99 daily combo special now.
yeah ur prolly right; especially if you need meats and whatnot
__________________
infinitekid2002 is offline   United_States
0
Reply With Quote