View Single Post
      01-10-2012, 08:16 PM   #28
Q4P
Colonel
 
Q4P's Avatar
 
Drives: Too Much
Join Date: Apr 2011
Location: World

Posts: 2,296
iTrader: (0)

I did a cost vs make my own analysis on this before and it was very close. I probably spent around $40 a week or about $7.50 a day on lunch when I bought. I think i broke even because I made very hearty, large sandwiches every day even when I made them. You figure $2 for bread, $10 for meat, $5 for cheese, another $6 for tomatoes, lettuce. Another $5 a week on Chips and another $5 a week on drinks. That comes out to $33; I only gained $7 a week when making my own; yet the amount of work that went into it was a pain in the ass.

Perhaps look into Subway; they have a $3.99 daily combo special now.
__________________
2jZ + RB26 + 4G63 + LS9 + N54 =
Q4P is offline   United_States
0
Reply With Quote